onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Börs

Johansson ökar innehav i SBB

Publicerad: 27 september 2017, 12:04

Sven-Olof Johansson, vd för Fastpartner. Foto: Vincent Palma.

Sven-Olof Johansson har via sitt bolag Compactor Fastigheter köpt på sig ytterligare 11 751 861 B-aktier i Samhällsbyggnadsbolaget i Norden där han är en stor ägare och sitter i styrelsen. Enligt ett pressmeddelande från SBB äger Compactor nu 15 997 977 A-aktier och 25 405 525 B-aktier i SBB.

Ämnen i artikeln:

Sven-Olof JohanssonSBB Fastigheter

Sven-Olof Johansson har via sitt bolag Compactor Fastigheter köpt på sig ytterligare 11 751 861 B-aktier i Samhällsbyggnadsbolaget i Norden där han är en stor ägare och sitter i styrelsen. Enligt ett pressmeddelande från SBB äger Compactor nu 15 997 977 A-aktier och 25 405 525 B-aktier i SBB, vilket motsvarar 6,9 procent av rösterna.

SBB:s vd och huvudägare, Ilija Batljan skriver i en kommentar att det är glädjande att en framgångsrik entreprenör ökar sitt redan betydande engagemang i bolaget.

Sverrir Thór

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev