Få hela storyn
Starta din prenumeration
Börs
Publicerad: 31 Januari 2020, 07:15
Johan Skoglund är vd på JM. Bild: JM
Bättre försäljning och höjt resultat. JM ser ljust på bostadsmarknaden i sin rapport för helåret 2019.
JM:s rörelseresultat ökade under helåret 2019 till 2 008 miljoner kronor, jämfört med 1 886 miljoner kronor året innan. Räknar man bort avdelningen JM Entreprenad Region Hus, som är under avveckling ser det ännu bättre ut. Då landar årsresultatet på 2 243 miljoner kronor, jämfört med 2 243 miljoner kronor 2018.
Antalet sålda bostäder ökade till 3 595 stycken, jämfört med 2 463 under 2018 . Av dessa ingår 376 bostäder i av hyresrättsfastigheter inom JM Fastighetsutveckling.
Även produktionsstarterna ökade under 2019. 3 269 produktionsstartade bostäder kan jämföras mot 3 135 stycken året innan.
I sitt vd-ord berättar koncernchefen Johan Skoglund att bostadsmarknaden ser allt ljusare ut.
”Vi har haft en fortsatt positiv utveckling av bostadsaffären i såväl Sverige som Norge och Finland under året som avslutades med stark försäljning och hög produktionsstartsnivå på samtliga marknader”, konstaterar Skoglund.
Även på Stockholms bostadsmarknad fortsätter situationen förbättras.
”Bostadsmarknaden i Stockholm påverkas av de skärpta amorteringskraven och den försiktigare hållningen från bankerna i kreditgivningen till bostadsköpare. Samtidigt ser vi fortsatt en förbättring av efterfrågan för JM:s bostäder från kunder i Stockholm. Inte minst har vi mycket god efterfrågan för de ägarlägenheter som vi har i pågående produktion”, skriver Johan Skoglund.
JM föreslår en höjning av utdelningen från 12 till 12,50 kronor per aktie.
Anders Siljevall