lördag25 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Aktiemarknad

Fastighetsbolag stiger på börsen efter räntebesked

Publicerad: 24 november 2022, 09:11

Stockholmsbörsen steg efter Riksbankens penningpolitiska besked vid 9.30-tiden som innebar i en ny styrräntehöjning med 75 punkter, i linje med analytikers prognoser, och en räntebana som toppar vid 2,84 procent för de närmaste åren. Flera fastighetsbolagsaktier ökade runt 5 procent.

Ämnen i artikeln:

SvepetSagaxCastellumWallenstam FastigheterFabegeSBB FastigheterCorem Property Group

ND

Nyhetsbyrån Direkt

redaktionen@fastighetsnytt.se


Klockan 9.45 var det svenska storbolagsindexet OMXS30 upp 0,4 procent till nivån 2.117, efter att ha varit något ned inför räntebeskedet. Aktier för 2,3 miljarder kronor omsattes på Stockholmsbörsen.

I fastighetssektorn steg Sagax, Castellum och Wallenstam med 4 procent, Fabege adderade 3 procent och Corem Property klättrade 6 procent. SBB steg 2,5 procent och var bland de starkaste aktierna i storbolagsindexet OMXS30.

Läs även: Riksbanken höjer styrräntan med 75 punkter

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev