Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Aktiemarknad
Publicerad: 29 Januari 2021, 15:18
Ola Serneke har gjort inlägg på aktieforumet Placera under pseudonymen Pellucidum
Aktiespararna anser att Ola Serneke måste avgå efter avslöjandet att han gjort anonyma inlägg om det egna bolaget på aktiesajten Placera.
– Han kan inte sitta kvar, utan måste avgå från posten som vd. Detta oavsett om det visar sig att de inlägg han gjort skulle visa sig olagliga eller inte, säger Aktiespararnas vd Joacim Olsson i en intervju med Göteborgs-posten, som var först med avslöjandet.
Joacim Olsson kallar Ola Sernekes beteende ”urbota korkat” och säger att det i förlängningen skadar bolaget.
– Man agerar inte på det sättet, som vd företräder man bolaget under sitt eget namn. Och man agerar inte på något annat sätt. Man är öppen med vem man är och vad man tycker och sin analys – i den mån man delar den med marknaden, säger han.
Sernekes aktie faller 5 procent på fredagseftermiddagen.
Läs även: Serneke medger anonyma inlägg om det egna bolaget: ”Min avsikt har varit att bidra till diskussionen”