Tidningen > Senaste numret > 2007 > nr 1/2007

Tidningen Fastighetsnytt nr 1 • 2007

Tidningen Fastighetsnytt nr 1/2007 

Tidningen Fastighetsnytt nr 12007

Som vanligt innehåller Fastighetsnytts första nummer för året en engelskspråkig del som riktar sig till en internationell läsekrets på den stora fastighetsmässan MIPIM i Cannes.

Här bedömer ett antal verkställande direktörer marknadsutvecklingen under det kommande året, storstadsregionernas näringslivsdirektörer berättar om de stora projekten och vi skriver om ULI:s och PWC:s höga tankar om Stockholm i rapporten "Emerging Trends in Real Estate Europe".

I den svenska delen finns artiklar om "den goda staden" samt om läget på Stockholmsmarknaden respektive Göteborgsmarknaden.

Våra krönikörer skriver bland annat om värdebegrepp i årsredovisningarna, beskattning av byggare och att Stockholms hotellmarknad är i balans.

Daniel Bergstrand
Chefredaktör
Tidningen Fastighetsnytt

Prenumeration

 
Fastighetsnytt vänder sig till ledande beslutsfattare i fastighetsbranschen
(privata och offentliga fastighetsbolag, tjänstemän, konsulter, bank/finans samt investerare).

Upplaga: 10 000 exemplar
Utgivning: 6 nummer per år
Ägare: Fastighetsnytt Förlags AB
Historik: Grundad 1994
Hemsida: www.fastighetsnytt.se

 

Fokusnyheter

Annonser